Volby v Nizozemsku

03.03.2011 16:21

Nizozemci volili provinční parlamenty, vládní strany ztrácejí


V Nizozemsku ve středu voliči vybírali poslance provinčních parlamentů. Podle dosavadních odhadů výsledků strany menšinové vládní koalice a krajně pravicová strana kontroverzního protiislamistického politika Geerta Wilderse, která kabinet podporuje, nezískaly většinu. Informovala o tom agentura Reuters.

Výsledek by znamenal oslabení pozice kabinetu v horní komoře parlamentu, jehož členy zvolí poslanci provinčních parlamentů v květnu. Měl by pouze 35 křesel z celkových 75. Předvolební průzkumy favorizovaly Wildersovu extremistickou Stranu pro svobodu, která z opozice toleruje menšinovou vládu. Pokud by výsledky nakonec potvrdily náskok opozičních stran, může dojít k oslabení pozice současné středopravé menšinové vlády Marka Rutteho. Ve středu zvolení poslanci provinčních parlamentů totiž v květnu vyberou zástupce do horní komory nizozemského parlamentu, takzvané První komory.


Kabinet složený z Rutteho Lidové strany pro svobodu a demokracii a Křesťanskodemokratické výzvy již dnes nemá většinu ani v jedné z obou komor, ale další oslabení v horní komoře by mohlo znamenat ohrožení vládních plánů na rozpočtové škrty ve výši 18 miliard eur (437 miliard korun), zlepšení bezpečnosti, omezení imigrace z islámských zemí nebo vytváření nových pracovních míst.

 

www.novinky.cz

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Anna Phillips - Dutch For You online
Skype: DutchForYou